I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej

Archiwum Marzec 2017
Próbny egzamin maturalny

Informujemy, że w dniach 13 - 15 marca odbędzie się próbny egzamin maturalny według niżej podanego harmonogramu:
13 marca - język polski (170 minut), 14 marca - język angielski (120 minut),
15 marca - matematyka (170 minut)
Godzina rozpoczęcia egzaminu 8.00. Przypominamy o obowiązkowym stroju galowym oraz posiadaniu dokumentu tożsamości. Po zakończeniu próbnego egzaminu maturalnego z języka polskiego uczniowie zostaną zwolnieni do domu.

XI Regionalny Konkurs Drużynowy z chemii dla szkół ponadgimnazjalnych

23 lutego odbył się XI Regionalny Konkurs Drużynowy z Chemii dla szkół ponadgimnazjalnych organizowany przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie zawodnicy rozwiązują zadania indywidualnie, a zdobyte przez nich punkty są sumowane i decydują o udziale w drugim etapie. W II etapie – drużyna rozwiązuje zadania wspólnie.
Miło Nam poinformować społeczność szkolną, że uczennice z klasy IIIb Dominika Bieczek i Adrianna Ściślicka będą reprezentować naszą szkołę 17 marca w finale. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!!!

Rekolekcje wielkopostne

W dniach 8 - 10 marca w godz.10.00 - 11.30 bedą odbywały się rekolekcje wielkopostne.OGÓLNOPOLSKI KONKURS "FIZYCZNE ŚCIEŻKI"

"Fizyczne Ścieżki" to konkurs organizowany wspólnie przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Polskiej Akadamiii Nauk w Warszawie. W tegorocznej edycji konkursu dwóch naszych uczniów zdobyło wyróżnienia - Dominik Chat z kl. IIc oraz Julia Nowak z kl. I c. Serdecznie gratulujemy!

Opiekun: mgr Jadwiga Bochenek - MarkiewiczV MIEJSKI DRUŻYNOWY KONKURS WIEDZY PRZYRODNICZEJ

W dniu 28 lutego odbyła się kolejna edycja Miejskiego Drużynowego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej dla uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym etapie uczestnicy rozwiązywali indywidualnie test, w drugiej części praktycznej uczniowie pracowali zespołowo, a w trzecim etapie uczestnicy oceniali wykonane plakaty.
Miło Nam poinformować społeczność szkolną, że uczniowie z klasy Ib Filip Kozal i Hubert Zacharzewski zajęli pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!

XIV Dąbrowski Konkurs Matematyczny

10 marca 2017r. w Naszym liceum odbędzie się XIV Dąbrowski Konkurs Matematyczny o zasięgu wojewódzkim dla uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy! Regulamin konkursu    Przykładowe testy konkursowe z poprzednich edycji

Wycieczka do Aresztu Śledczego w Katowicach

W dniu 22 lutego 2017r. uczniowie klasy prawno-społecznej wzięli udział w wycieczce do Aresztu Śledczego w Katowicach. Młodzież miała okazję porozmawiać z wychowawcą i funkcjonariuszem służby więziennej oraz zwiedziła zakład. Uczniowie zobaczyli w jakich warunkach przetrzymywani są więźniowie, a także poznali zasady panujące na terenie aresztu. Celem wycieczki było poznanie systemu penitencjarnego Aresztu Śledczego oraz uświadomienie młodym ludziom jak wysoką ceną jest brak wolności.

Wizyta poetki Pani Danuty Augustyn w ramach cyklicznych spotkań z kulturą

W ramach cyklicznych spotkań z kulturą 28 lutego odwiedziła bibliotekę szkolną naszego liceum poetka pani Danutą Augustyn. Zaproszony gość, pani Augustyn jest na stałe związana z naszym miastem. Jest społecznikiem - należy m. in. do stowarzyszenia Kobieta Liderem Świata oraz stowarzyszenia Astmooddech. Bierze udział w spotkaniach Rady Seniorów Miasta Dąbrowa Górnicza. Poetka jest osobą niezwykle energiczną, zaraża wszystkich optymizmem i tę pogodę ducha można bez trudu dostrzec w jej twórczości. Przygotowuje się do wydania dwóch tomów wierszy  zobacz więcej

Podsumowanie projektu SZKOŁA DIALOGU

W bieżącym roku szkolnym młodzież naszego liceum przystąpiła do udziału w projekcie edukacyjnym SZKOŁA DIALOGU przygotowanym przez fundację Forum Dialogu. Celem programu jest poszerzanie wiedzy na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Kierowany jest on do uczniów, którzy samodzielne odkrywają i upamiętniają historię przedwojennej społeczności żydowskiej w swojej miejscowości. Szkoła Dialogu oparta jest na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucze do przełamywania barier  zobacz więcej

II Wojewódzki Konkurs na prezentację multimedialną "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie"

Uczniowie naszej szkoły kolejny raz udowodnili, że ich pasje można przekuć w sukces! Patryk Leks został laureatem II Wojewódzkiego Konkursu na prezentację multimedialną "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie" zajmując III miejsce. Wśród wyróżnionych finalistów znalazł się także Adrian Pater. Obaj Panowie są uczniami klasy IIe.Sedrecznie gratulujemy i życzymy dakszych sukcesów.

Matematyczne sukcesy Łukasiaka !!!

Uczniowie: Nasiek Kamil – kl. IIIa i Jakub Gembicki – kl. Ic zakwalifikowali się do FINAŁU Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH w zakresie matematyka. Serdecznie GRATULUJEMY i życzymy sukcesów w finale.

Aleksandra Gołębiowska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie !

13 lutego br. minister Anna Zalewska wręczyła ponad 50 uczniom i absolwentom dyplomy stypendiów Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2015/2016. Nasza koleżanka -Aleksandra Gołębiowska za wybitne osiągnięcia z fizyki jako jedna z 3 osób reprezentowała województwo śląskie podczas tejże uroczystości. Nasze Liceum może poszczycić się jako jedyne w województwie aż dwoma stypendystami. Również za szczególne osiągnięcia z fizyki stypendium Ministra Edukacji Narodowej zdobył Artur Cyba.

Stypendium Ministra Edukacji Narodowej jest jedną z form wyrażenia uznania dla uczniów uzyskujących wybitne osiągnięcia edukacyjne. Każdego roku wpływa do MEN ok. 2 tysięcy wniosków o przyznanie stypendium. W 2016 roku wpłynęło 2369 wniosków i wszystkie one dotyczyły uczniów mogących się pochwalić znakomitymi wynikami w różnorodnych dziedzinach edukacji. W roku 2016 stypendium trafiło do 324 uczniów, którzy odnieśli największe sukcesy w nauce i w sporcie.

Wycieczka do Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej

W dniu 21.02.2017r. uczniowie klasy prawno-społecznej (IIId) naszego liceum uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej. W tajniki sądownictwa wprowadził nas Sędzia Przemysław Koral, który zaprosił uczniów do jednej z sal rozpraw. W trakcie wykładu mieliśmy okazję poznać poszczególne etapy procesu sądowego, a także dowiedzieć się jak wygląda codzienna praca sędziego i jaką drogę trzeba przebyć, by nim zostać. Po zakończeniu spotkania uczniowie wzięli udział w trzech rozprawach karnych w charakterze publiczności. Serdecznie dziękujemy Panu Prezesowi Sądu oraz Panu Sędziemu Przemysławowi Koralowi za możliwość uczestnictwa w tej niezwykle ciekawej i pouczającej wycieczce i liczymy na dalszą współpracę.

10 marca 2017r. w Naszym liceum odbędzie się XIV Dąbrowski Konkurs Matematyczny o zasięgu wojewódzkim dla uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy! Regulamin konkursu    Przykładowe testy konkursowe z poprzednich edycji

MATEMATYCZNY SUKCES!!!

Uczennica klasy IIc JUSTYNA WALOTEK została finalistką XIV Śląskiego Konkursu Matematycznego. GRATULUJEMY!

Dominik Chat finalistą Ogólnopolskiego Konkursu z Fizyki!

Niezmiernie nam miło poinformować, że nasz kolega z klasy IIc – Dominik Chat zakwalifikował się do finału Ogólnopolskiego Konkursu z Fizyki "Piękne doświadczenie, fascynujące wyjaśnienie" organizowanego przez Politechnikę Łódzką. Wyniki swojej pracy Dominik będzie prezentował na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej w dniu 31.03.2017r. Trzymamy kciuki za naszego kolegę!

Opiekun: J.Bochenek-MarkiewiczZajęcia z edukacji filmowej

20 lutego zapraszamy wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły (zwłaszcza maturzystów) oraz gimnazjalistów na zajęcia z edukacji filmowej. Spotykamy się w sali multimedialnej o godz 15.10 i rozpoczniemy od projekcji filmu "Bogowie" w reż. Ł. Palkowskiego. Następnie odbędzie się część warsztatowa. Celem naszego spotkania będzie nauka odbioru dzieła filmowego w różnych kontekstach interpretacyjnych. Maturzyści mają za zadanie obowiązkowo zapoznać się z lekturą Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem". Pozostali uczestnicy - znajomość lektury mile widziana, ale nieobowiązkowa.


OGÓLNOPOLSKI KONKURS GEOGRAFICZNY "GEO-PLANETA"

Miło nam poinformować społeczność szkolną, że uczennice klasy II c Weronika Zwoźniak i Wiktoria Porębska otrzymały bardzo dobry wynik w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym "Geo- Planeta".

Wyróżnieni uczestnicy w/w Konkursu to:
Julia Chojowska – klasa I d
Weronika Gibałka- klasa II c

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

III miejsce Aleksandry Cudak w Ogólnopolskim Konkursie Literackim

Aleksandra Cudak, uczennica kl. Ib, została laureatką III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Piórem Malowane 2016". Finał Konkursu odbył się 21 stycznia 2017 r. w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Krakowie, w trakcie którego Ola otrzymała dyplom i nagrodę książkową. Gratulujemy!   zobacz zdjęcia