I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej

Wizyta malarki Henryki Janiny Orzeł w ramach cyklicznych spotkań z kulturą

W ramach cyklicznych spotkań z kulturą 31 stycznia odwiedziła bibliotekę szkolną naszego liceum malarka Henryka Janina Orzeł.
Zaproszony gość, Henryka Orzeł, jest dąbrowianką z urodzenia. Malować uczyła się pod kierunkiem Sylwii Nowak – instruktorki malarstwa w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Obecnie działa w pracowni malarstwa sztalugowego Ośrodka Kultury w Będzinie pod kierunkiem artysty plastyka Romualda Korusa. Swoje prace prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Za pejzaże, architekturę, kwiaty, tematy baśniowe lub mityczne otrzymuje nagrody i wyróżnienia. Jest społecznikiem – należy do Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego w Będzinie, Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia, Stowarzyszenia "Na pograniczu" w Katowicach oraz Stowarzyszenia Reumatyków i Sympatyków "Soma" w Dąbrowie Górniczej.
Malarka podzieliła się z nami doświadczeniami życiowymi, które wywarły duży wpływ na jej twórczość. Zaprezentowane przez nią obrazy spotkały się z wielkim zainteresowaniem zarówno młodych odbiorców, jak i uczestniczących w spotkaniu rodziców i nauczycieli, którzy nie szczędzili pytań dotyczących warsztatu malarskiego i inspiracji twórczych. W kameralnej, ciepłej atmosferze, przy kawie i ciastku, mieliśmy możliwość poznania kolejnej ciekawej osobowości naszego miasta.

Zobacz zdjęcia