I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej

SREBRNY MEDAL NA MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI MŁODYCH NAUKOWCÓW ICYS 2016!Miło nam poinformować, iż nasza koleżanka Aleksandra Gołębiowska reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2016, która odbyła się w Cluj-Napoca w Rumunii w dniach od 16-23 kwietnia 2016. Zawody odbywały się w języku angielskim w 5 kategoriach: fizyka, fizyka a ekologia, fizyka inżynieryjna, informatyka oraz matematyka.

Srebrny Medal w kategorii Fizyka a Ekologia zdobyła uczennica naszego liceum Aleksandra Gołębiowska, a przygotowywała ją mgr Jadwiga Bochenek-Markiewicz. Celem jej projektu na konferencję było zbudowanie własnego czujnika, który badałby wybrany element środowiska, a dokładnie pH wody pitnej. Działanie urządzenia opierało się na przepuszczeniu światła z diody LED przez próbkę badanej wody. W celu sprawdzenia sprawności urządzenia wykonanych było 6 próbek kalibracyjnych o różnym pH. Próbki wybrane do konkretnych pomiarów pochodziły z różnych miejscowości należących do dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Ostateczne odczyty pokryły się z odczytami profesjonalnego pH-metru oraz z odczytami instytucji zajmujących się monitoringiem środowiska, a błąd pomiarowy urządzenia oscylował w granicach 0,1 pH.

Aleksandra Gołębiowska otrzymała także indywidualne wyróżnienie od sponsora Konferencji - firmy SYONIC – za najlepszą pracę w swojej kategorii i innowacyjne podejście do badań w monitoringu środowiska mających również wpływ na poprawę opieki zdrowotnej. Rumuńska firma SYONIC działa w branży IT i opracowuje rozwiązania informatyczne w dziedzinie medycyny, m.in. wdraża innowacyjny obieg dokumentów medycznych (elektroniczne karty zdrowia, e-recepty).

W Konferencji ICYS 2016 wzięło udział łącznie ponad 220 uczestników z 27 państw. Byli to młodzi pasjonaci nauki z Holandii, Niemiec, Czech, Białorusi, Litwy, Ukrainy, Indonezji, Rumunii, Tajlandii, Węgier, Malezji, Indii, Gruzji, Serbii, Iranu, Rosji, Turcji, Chorwacji, Macedonii, Grecji, Brazylii, Singapuru i POLSKI. Obecni byli obserwatorzy ze Sri Lanki, Francji, Bułgarii i Ghany.

Organizatorzy Konferencji zadbali o różnego rodzaju atrakcje dla uczestników. Ciekawym punktem programu była Noc Kulturowa, dzięki której uczestnicy mogli wzajemnie poznać obyczaje panujące w ich krajach. Szczególnie popularne było wspólne wykonywanie narodowych tańców tradycyjnych. Dzięki przedstawieniu teatralnemu rumuńskiej młodzieży uczestnicy poznali historię, z której słynie Transylwania i Rumunia, a więc historię hrabiego Drakuli.

Młodzież zwiedzała centrum oraz starą część miasta Cluj-Napoca, odwiedziła także znajdujące się w tym mieście Muzeum Etnograficzne oraz Ogród Botaniczny. Kolejnego dnia wycieczek uczestnicy z całego świata mieli okazję zwiedzić piękną kopalnię soli w Turdzie, ze wszystkimi jej podziemnymi atrakcjami. Następnie udali się do miasta Alba Iulia, gdzie znajduje się zabytkowy kompleks fortyfikacyjny Karolina m.in. z katedrą, murami obronnymi, a także wykopaliska archeologiczne z czasów starożytnego Rzymu.

Na lokalnym stadionie w Cluj-Napoca uczestnicy obserwowali zmagania sportowe rumuńskich studentów w ich narodowej odmianie gry baseball tzw. Oina.

Zobacz zdjęcia