I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej

Klub wolontariusza Łukasiak


Dni spędzone w I Liceum Ogólnokształcącym im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej to czas poświęcony nie tylko nauce. Tu oprócz poszerzania horyzontów wiedzy młodych ludzi staramy się również zadbać o ich wrażliwość dla potrzebujących pomocy ...

Naszej pomocy…

W Łukasiaku od kilku lat czynnie działa Kółko Charytatywne, którego celem jest niesienie pomocy tam gdzie ktoś wyciąga rękę i oczekuje naszego wsparcia. Uczniowie naszej szkoły nie pozostają obojętni wobec takich sytuacji.

W ciągu minionego roku szkolnego uczniowie zorganizowali pomoc nie tylko dla osób indywidualnych ale również dla rodzin i bezbronnych małych dzieci z Domu Dziecka w Sarnowie.
Zacznijmy od początku…

Nasza uwagę przykuła historia chłopca który potrzebował pieniążków na zakup nowego wózka inwalidzkiego. Nie oczekiwał od nas pomocy finansowej a mimo to poczuliśmy się w obowiązku pomóc mu. Dlatego w porozumieniu z firmą Lipton zbieraliśmy plakietki od herbat. Akcja z pozoru banalna a mimo to udało nam się mu pomóc. Idąc dalej za głosem naszych serc skierowaliśmy pomocną dłoń do biednych rodzin na terenie Zagłębia. Tradycją stały się już w naszej szkole coroczne Świąteczne Zbiórki na prezenty i drobne upominki dla najmłodszych. Oprócz tego przez cały rok zbieramy różnego rodzaju artykuły piśmiennicze i biurowe, zabawki, książki oraz pieniążki na inne zakupy dla potrzebujących.

Nie zapomnijmy wspomnieć o kochanych i opuszczonych dzieciach z Domu Dziecka w Sarnowie. Co roku zbieramy pieniążki na zakup słodkich prezentów Mikołajkowych a w tym roku oprócz tego postanowiliśmy rozweselić smutne buzie najmłodszych. Uczniowie II klasy przygotowali przedstawienie z Kubusiem Puchatkiem i z nim postanowiliśmy odwiedzić dzieci. Niema nic wspanialszego od dziękczynnego uśmiechu małych i bezbronnych dzieci. Bardzo się cieszymy że mogliśmy sprawić im chwile radości…

Z inicjatywy naszych koleżanek i kolegów udało nam się nawiązać kontakt z Hospicjum "CORDIS" w Mysłowicach. Celem pracy hospicjum jest zapewnienie ludziom umierającym na najstraszniejszą z chorób stałej opieki, która pozwala uśmierzyć ogromny ból fizyczny, psychiczny i duchowy. Wolontariusze przebywają z chorymi w ostatnich dniach, godzinach, chwilach Ich życia, będąc niejednokrotnie ostatnimi powiernikami Ich Wiary, Nadziei i Miłości. My również pragniemy nieść pomoc chorym. Wielu z nas jest wolontariuszami ale to nie wszystko. W czasie Świąt Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy kiermasz rzeczy zrobionych przez wolontariuszy. Wszystko to co udało nam się zebrać w ciągu trzech dni – a było to ponad 400 zł- przekazaliśmy na zakup lekarstw dla podopiecznych hospicjum. Od nowego roku szkolnego pragniemy dalej służyć i otaczać naszą opieką chorych.

Oprócz tego wielu z nas wspiera takie organizacje jak PCK, i uczestniczy we wszelkiego rodzaju zbiórkach tych dużych jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i w tych mniejszych jak choćby przy sieci sklepów „Albert”, gdzie nasi uczniowie zbierali pieniążki dla potrzebujących.

Jeśli wiec chcecie dołączyć do naszego grona zapraszamy do naszej szkoły – Szkoły z Klasą- gdzie każda para rąk przyniesie uśmiech na twarzach oczekujących na pomoc.