I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej

"Ostatni wpis" wyróżniony w ogólnopolskim konkursie "Filmowe Nowele Henryka Sienkiewicza"Konkurs został zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Bernie w związku z obchodami roku Henryka Sienkiewicza. Polegał on na stworzeniu krótkiego, maksymalnie trzyminutowego filmu, na temat jednej z nowel napisanych przez naszego Noblistę.
Spośród nadesłanych przez młodzież szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski stu filmów jury wyróżniło adaptację noweli "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" pt. "Ostatni wpis" autorstwa uczniów kl. Ie: Patryka Leksa i Adriana Patera.
W ocenianiu filmów brano pod uwagę zgodność z tematyką konkursu, pomysłowość, jakość gry aktorskiej lub animacji. Uwzględniono także sposób montażu i kreacji filmu oraz zaciekawienie tematem.
Doceniamy inwencję twórczą i kreatywność chłopców w ekranizacji dzieła Henryka Sienkiewicza. Gratulujemy im umiejętności oryginalnego ukazania trudnej tematyki noweli oraz dużej wrażliwości w interpretacji tego dzieła, ale przede wszystkim podziwiamy ich niezwykłą pasję i talent, które rozwijają, uczestnicząc również w zajęciach szkolnego Koła Teatralnego.


Zobacz film