I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej

Wyjazd do Niemiec w ramach wymiany młodzieżowej

Wszystko, co piękne, szybko się kończy. Tak też było z naszym tegorocznym wyjazdem do Niemiec w ramach wymiany młodzieżowej.

Od 7 do 13 czerwca gościliśmy u naszych zachodnich sąsiadów w urzekającym pięknem Münster. To zabytkowe miasto, znane z historii wojny 30-letniej i zawarcia pokoju westfalskiego, odwiedzamy corocznie od 1989 roku odkrywając za każdym razem nowe urocze miejsca.

Ciekawy i różnorodny program rewizyty polskiej grupy w Niemczech uwzględniał całodniowe wycieczki do Bremy, Oberhausen i Enschede w Holandii oraz zwiedzanie z przewodnikiem miasta Münster. Podczas wycieczek zapoznaliśmy się z historią Niemiec, kulturą i obyczajami naszych sąsiadów. W programie znalazł się również czas na sport i relaks (spacer do zoo, piknik nad jeziorem, zakupy).

Miasto Brema to najmniejszy kraj związkowy Niemiec a zarazem jeden z największych jego portów. Miasto urzeka romańskimi i gotyckimi zabytkami a jego symbolem są czterej muzykanci znani z baśni braci Grimm. Z kolei Oberhausen to multikulturowe miasto leżące w sercu przemysłowego Zagłębia Ruhry. Znajduje się tam najwyższa w Europie hala wystawowa z ekspozycją najpiękniejszych zjawisk ze świata przyrody oraz animacją obracającej się kuli ziemskiej wraz ze zjawiskami atmosferycznymi.

Bogaty program kulturalny, krajoznawczy i rozrywkowy wymiany zachęca co roku nowych uczniów do przeżycia polsko – niemieckiej przygody.